KulturaKabaretowe Mistrzostwa Świata

Eksperyment teatralny w kabarecie

Podczas przedostatniego wieczoru eliminacyjnego Kabaretowych Mistrzostw Świata zgromadzona publiczność w tajnym głosowaniu wybrała formację Klancyk z Warszawy, prezentującą improwizowane scenki teatralne, wywołujące salwy śmiechu widzów. Drugie miejsce zajął Kabaret Sacreble ze Zduńskiej Woli, który decyzją jury także został zaproszony do finałowego koncertu w dniu 13 czerwca. Szykuje się silna stawka nieprofesjonalnych kabaretów, które zechcą powalczyć o laur zwycięscy całorocznego cyklu.


Debiutanci śmieszniejsi…

Z każdym miesiącem zmienia się stan popularności polskich kabaretów. Nieznani jeszcze kilka miesięcy temu stają na piedestałach estrad, scen i telewizyjnych ekranów. Popularyzacji nieprofesjonalnych polskich kabaretów służy cykl Kabaretowe Mistrzostwa Świata, realizowany w postaci comiesięcznych wieczorów eliminacyjnych i wielkiego całonocnego finału 13 czerwca.

Kolejny wieczór eliminacyjny został zaplanowany już na 5 maja (godzina 19.00). Wezmą w nich udział Kabaret Sakreble ze Zduńskiej Woli, Kabaret Klancyk! z Warszawy i Kabaret Bez Reszty z Zielonej Góry. Organizatorem Kabaretowych Mistrzostw Świata jest Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie. Bilety w cenie 10 złotych (do nabycia przed występem) upoważniają do głosowania na najlepszy kabaret.

Kabaret Sakreble
Kabaret powstał w 2003 roku, jesienią, konkretnie w październiku, w drugiej połowie, dokładnie 17. Wziął udział w wielu przeglądach, lecz tylko 2 wygrał, a na jednym prawie wygrał (Kuźnia Kabaretowa, Cytrynówka, Pałamaka - w odpowiedniej kolejności). Do tej pory zrealizował 3 programy, w tym dwa dobre. Generalnie fajne z nich chłopaki. Razem ważą około 250 kg. I tak nikt nie będzie tego czytał.

Kabaret Klancyk!
Grupa w większości składa się ze studentów Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. Impro zajmują się od 2005 roku. Jako grupa Derast Flajszkoszen zdobyli wyróżnienie na przeglądzie PUPA'06. Jako Klancyk! zakwalifikowali się do eliminacji regionalnych PAKA'08. Jeden z członków grupy - Michał Sufin - od dwóch lat prowadzi warsztaty improwizacji teatralnej w ramach projektu Szkoła Widzów w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Występy kabaretu można oglądać regularnie w warszawskim klubie Chłodna 25, jak również w innych miejscach w Warszawie (Hydrozagadka, Galeria Rio i inne).

Kabaret Bez Reszty
Premiery: 24.02.2005 "Telewizyjny", 22.02.2007 "Spójrz tylko, no patrz". Nagrody: 16.04.2005 Grand Prix KOKS Kielce, 30.06.2005 I miejsce Siedlecka Noc Kabaretowa, 24.02.2007 II miejsce ZAK Skierniewice, 31.03.2007 Półfinały PAKA 2007 Kraków. Ilość występów: jako Bez Reszty - 1, wraz z Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym - ponad 100.

<< powrót do listy