KulturaKabaretowe Mistrzostwa Świata

Niech żyje Idea!

Przy gromkiej owacji pełnej sali widzów zgromadzonych w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie odbył się drugi koncert eliminacyjny Kabaretowych Mistrzostw Świata. Zwyciężył kabaret Idea z Białegostoku, otrzymując 94 głosy publiczności. Drugie i trzecie miejsce zajęły Kabaret Szarpanina ze Szczecina i Kabaret Szydera z Wałbrzycha rozdzielone zaledwie trzema głosami. Wieczór przedłużył się do dwóch i pół godziny. Przed występem najciekawsze skecze wszystkich kabaretów zostały zarejestrowane przez 4fun.tv.Nowa wylęgarnia polskiego kabaretu

Potęga Zielonej Góry czy Krakowa jako centrum powstawania polskiej myśli kabaretowej już nieco osłabła. Inne miasta mają aspiracje i potencjał twórców, aby walczyć o miano wylęgarni polskiego kabaretu. Wałbrzych, Białystok i Szczecin. Kabarety z tych miast już 3 marca staną do walki o nagrody i prestiż zwycięzców Kabaretowych Mistrzostw Świata.

W cyklu Kabaretowe Mistrzostwa Świata w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca (do czerwca włącznie) będą rywalizować po trzy kabarety nieprofesjonalne, które mają coś do powiedzenia i chcą się promować. W finale, 13 czerwca, podczas całonocnego widowiska kabaretowego, z 9 uczestników zostanie wyłoniony zwycięzca. Organizatorem Kabaretowych Mistrzostw Świata jest Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie. Zwycięski kabaret, oprócz nagrody pieniężnej, może liczyć na profesjonalną kampanię reklamową w mediach patronackich imprezy. Zwycięzcę wybierze publiczność.

Podczas drugiej imprezy w tym cyklu, w poniedziałek 3 marca o godz. 19.00 w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie zaprezentują się Kabaret Szydera, Kabaret Idea i Kabaret Szarpanina. Bilety w cenie 10 złotych (do nabycia przed występem) upoważniają do głosowania na najlepszy kabaret. W pierwszej edycji imprezy, 4 lutego zwyciężył Kabaret Mimika z Lublina

Kabaret Szydera

Młodzi, zdolni, jurni kabareciarze z Wałbrzycha. Historia Kabaretu Szydera sięga 2006 roku, wtedy odbyła się premiera pierwszego programu. 100% składu to faceci, 80% to studenci, 60% to bruneci, 40% jest z polibudy, 20% pisze magisterkę. W sumie 300%, jak zawsze ponad normę. Kabaret Szyderca jest zdobywcą wielu nagród: ostatnio I miejsce w Opolu na Opolskich Spotkaniach Kabaretowych OSKA i III miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretowym CHICHOT.

Kabaret Idea

Kabaret IDEA tworzy czterech mężczyzn i jedna kobieta (raczej baba). IDEA narodziła się około 5 lat temu i istnieje do dziś. Tematykę skeczy stanowi przekrój poprzez różnorodne aspekty otaczającej rzeczywistości od polityki, przez służbę zdrowia, kontakty damsko-męskie, po rozmowy w toku. Charakterystyczna dla kabaretu jest muzyka grana na żywo na instrumentach. Nagrody i wyróżnienia: Grand Prix (2004 i 2006) i nagroda publiczności Studenckiego Przeglądu Kabaretowego "Zielone Rechoty", pierwsze miejsce w Białostockiej Pustyni Kabaretowej w 2005 i 2006, wyróżnienie podczas VI Festiwalu "Zostań gwiazdą kabaretu", Poznań 2007, laureat Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA Świnoujście 2007, Grand Prix na I Augustowskim Maratonie Kabaretowym Augustów 2007.

Kabaret Szarpanina

Kabaret Szarpanina ze Szczecina powstał z fuzji dwóch szczecińskich formacji: Węzeł oraz Drzazgi, jednak ich sukcesy artyści przypisują sobie jedynie prywatnie. Kabaret Szarpanina może poszczycić się udziałem w świnoujskim finale FAMY i występem oraz prowadzeniem tegorocznego konkursu laureatów tego festiwalu. W grudniu 2007 odbyła się premiera programu "Wyspa"

<< powrót do listy